Second hand
Mnoho zákazníků prodejen s použitými oděvy, sekáčů, bazarů, ale i obchodníků s levným textilem second hand má pouze mlhavé představy o tom, jak tento obor vlastně funguje. Tato stránka by proto měla sloužit jako určitá osvěta veřejnosti. Alespoň ve stručnosti zde zmíníme nejdůležitější mechanismy oboru second-hand. Pokud si tyto řádky přečtete, tak si secondhand ještě více zamilujete pro jeho všeobecnou prospěšnost a užitečnost. Také my říkáme, že máme second hand rádi. :-)
Co je to second hand?
Second hand je všeobecný výraz pro použité zboží, tzv. "z druhé ruky". Textil second hand je ale také nejúčinnější a nejpřirozenější způsob získávání prostředků na dobročinné účely, jaký si lze vůbec představit. V hospodářsky vyspělých státech západní Evropy a Severní Ameriky dávají lidé nepotřebné oblečení prostřednictvím pouličních a kontejnerových sbírek zdarma různým charitativním organizacím. Např. Červený kříž - British Red Cross, Armáda spásy - The Salvation Army a mnoho dalších. Sbírky se provádějí ve spolupráci s recyklačními firmami. Např. jen ve Velké Británii se ročně nasbírá okolo 500 000 - 600 000 tun použitého textilu, to je asi 30 000 - 40 000 plných kamionů. Humanitární spolky ale nepotřebují tisíce tun šatstva, potřebují peníze, proto darované oděvy prodávají specializovaným zpracovatelským podnikům, třídírnám. Obnošený textil se tak stává běžným obchodním zbožím. Po vytřídění se kvalitní oblečení dodává do prodejen second hand a dále se nosí. Poškozené kusy se využívají jako druhotná textilní surovina pro průmysl.
Second hand je charitativní
Humanitární organizace používají finanční prostředky, získané sběrem textilu second hand, na dobročinné účely, např. na pomoc při přírodních katastrofách a válečných konfliktech po celém světě.
Second hand je celosvětový
Hlavními producenty textilu second hand jsou hospodářsky vyspělé země EU a USA. Použité oděvy se exportují do střední a východní Evropy, Afriky, Asie a Jižní Ameriky.
Second hand v ČR - český obchod s evropskými oděvy
V ČR je second hand velmi rozšířen. Byť zde nemá takovou tradici, jako například ve Spojených státech, či jinde na západ od našich hranic. Našinec je ale velmi podnikavý a velice rychle si na tento tip obchodu zvykl. Obchody a obchůdky jsou jak ve velkých městech, tak i v menších vesnicích. Levné oděvy zde nakupují jak lidé potřební, kteří mají hluboko do kapsy, tak i tzv. "lovci"- osoby, které nemají hluboko do kapsy, ale mají rádi módu a vědí, že v sekáči nakoupí i to, co jinde neseženou.
Second hand je kvalitní
Second hand oděvy z Evropy jsou kvalitnější než mnohé nové, zejména asijské zboží, kde nízká cena je dosažena horším materiálem a zpracováním. Ve vyspělých zemích EU jsou prodejny second hand, nejsou tam ale asijské tržnice plné padělků a napodobenin.
Second hand je módní
Nemáte peníze na butik? Žádný problém. V prodejnách second hand najdete i atraktivní oděvy nejslavnějších a nejdražších světových značek za zlomek ceny nových – a pravé. Podívejte se na náš online obchod - e-shop ModaNET, jaké dámské, pánské i dětské značkové oblečení z Anglie se dá v sekáči koupit.
Second hand je sociální
Pomáhá miliónům lidí na celém světě šetřit rodinný rozpočet. Mnohé charitativní organizace provozují třídírny, kde částečně zaměstnávají tělesně postižené a sociálně handicapované pracovníky.
Second hand je ekologický
V celé Evropě a USA se denně nasbírají tisíce kamionů použitých oděvů. Toto obrovské množství by jinak skončilo na skládkách. Bez recyklace textilu by se množství komunálního odpadu zvýšilo o 10%. Second hand dalším využíváním existujících výrobků šetří životní prostředí, suroviny a energie, podílí se na řešení environmentálních problémů, přispívá k trvale udržitelnému rozvoji. Ve Velké Británii je ekologické vědomí velmi silné. Prosazují se zde společenské trendy, kritizující konzumerismus a usilující o dobrovolnou skromnost, snížení spotřeby a zmírnění nesmyslného a přehnaného hospodářského růstu (voluntary simplicity, simple living, downshifting).
Second hand je ekonomický
Recyklace textilu je uznávaným a potřebným hospodářským odvětvím. Zajišťuje desetitisíce pracovních míst. Průmysl využívá druhotné textilní suroviny, bavlnu, umělá vlákna, např. k výrobě čistících textilí, izolačních hmot, geotextilií atd.